Okolica

Źródło: Urząd Miasta Ełk
YouTube: https://youtu.be/uYOHM2Kb_ys
Strona internetowa: Elk.pl
Ełk to zachwycające, historyczne miasto w województwie warmińsko-mazurskim. Otulone licznymi jeziorami m.in. jeziorem Ełckim i Sunowo stanowi największy ośrodek na Mazurach, zachowując przy tym swoją kameralność, urok i niepowtarzany charakter. Co istotne, miasto leży w centrum Zielonych Płuc Polski uzyskując wysoki wskaźnik czystości powietrza nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. Nieznana jest prawdziwa historia nazwy miasta, choć powiadano, że pochodzi od słowa „Łęg”, oznaczającego nadbrzeżną łąkę. Inne teoria sugeruję, że od słowa „Lek”,    który w języku Jaćwingów wyraża białą lilię. Natomiast my wierzymy, że korzenie nazwy sięgają słowa „ELK”, co po prusku znaczy „ŁOŚ”. W ostatnim latach miasto wypiękniało i przeszło ogromną rewitalizacje. Nowa infrastruktura szczególnie nad jeziorem Ełckim i przy Promenadzie uatrakcyjniła pobyt turystom. Wzdłuż jeziora powstały m.in. ścieżki edukacyjne oraz rowerowe z punktami widokowymi na całą panoramę miasta. W Ełku znajdziemy zarówno zabytki danej kultury i sztuki, jak i miejsca stworzone przez naturę.

Co warto zobaczyć w mieście Ełk?

1. Zamek krzyżacki

Najbardziej znanym zabytkiem miasta Ełk jest Zamek Krzyżacki, zbudowany w 1406r. pod nadzorem Ulricha von Jungingena. Pierwotnie zamek był zbudowany z drewna, jednak spłonął. Odbudowa zmieniła zasadniczo wygląd dawnej warowni. Do zamku prowadzi otoczony wodą zabytkowy most, pięknie oświetlony wieczorową porą.

2. Jezioro Ełckie i Promenada

Bogato rozwinięta baza sportowo-rekreacyjna sprzyja miłośnikom aktywnego wypoczynku. W Ełku nad jeziorem powstała strzeżona plaża miejsca oraz wypożyczalnia sprzętu (kajaki, rowerki) i marina. To miejsce gdzie można spędzić czas relaksując się w ciszy i w spokoju. Długa promenada nad jeziorem Ełckim, z której rozciąga się przepiękny widok na jezioro przyciąga turystów, jak i mieszkańców. Tętniące życiem miejsce jest pełne kawiarni, pubów oraz restauracji oferujących świeże i smaczne ryby.

3. Muzeum Kropli Wody

Muzeum Kropli Wody mieści się w Wieży Ciśnień, która została wzniesiona w 1895r i umożliwiała zaopatrywanie mieszkańców Ełku w wodę. W muzeum możemy zobaczyć ciekawe eksponaty m.in. oryginalne, stare urządzenia, a także galerię zdjęć ukazującą Ełk z XXw.

4. Kolej wąskotorowa

To zabytkowa kolej, wybudowana w latach 1910-1917 z której można podziwiać architekturę miasta Ełk i cudowny krajobraz okolic dojeżdżając aż do miejscowości Sypki.

5. Plac Jana Pawła II

Miejsce letnich wydarzeń kulturowych, z amfiteatrem, fontanną oraz pomnikiem Św. Jana Pawła II. Ukształtowana przestrzeń roślinna z elementami wodnymi zachęca do spotkań i odpoczynku.

6. Muzeum historyczne

Najważniejsze muzeum w Ełku tworzone od 2012 r. przez mieszkańców, gdyż to od nich pochodzą eksponaty i wystawy prezentujące historie oraz kulturę miasta i okolic. Szczególnie ciekawym obiektem jest historyczny tabor kolejowy.

7. Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa

Charakterystyczny obiekt sakralny w centrum miasta, wybudowany w 1850r. Posiada ornamentalną dekorację w stylu kaszubsko-mazurskim. Jego największą atrakcją jest grany w każde południe hymn miasta Ełk.

8. Park wodny w Ełku

Kompleks basenowy z wieloma atrakcjami. Z pewnością i dzieci i dorośli spędzą w tym miejscu miło czas. Do dyspozycji są zjeżdżalnie, baseny, brodziki dla maluszków, strefa saun i relaksu oraz jacuzzi.

9. Katedra Św. Wojciecha

Historyczny kościół w stylu neogotyckim z 1893r. Katedra przyciąga uwagę nie tylko architekturą, ale także zachwyca wyposażeniem, gdzie można podziwiać liczne zabytkowe, gotyckie przedmioty sakralne.

Po więcej informacji warto zajrzeć na oficjalny portal turystyczny miasta Ełk